ÖVRIGT / Smycken / Ring 1284290
*
nr 128 4290
Ring
silver, med Granat 0,25 ct
Utrop:
500 kr
Såld:
200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 11 mars 2002
kl 16:00:00
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ring silver smycken vintage ädelmetall
-
4004 Karaff
med silvdermontering. Höjd: 26 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:38
-
3421 Klackring
18k guld. Vikt: 3,8g brutto. Längd: 2 cm, djup: 1,..//
Aktuellt bud: 1.300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:42
-
3227 Oljemålning
Luton, utfodring, duk på pannå, 1800-tal, 41x32 cm..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:03
-
3298 Ring
18k guld. Med smaragder och rubiner, Ringmått: 18,..//
Aktuellt bud: 1.500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:50
*
Ring
nr 128 4290
Ring
silver, med Granat 0,25 ct
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 200 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 11 mars 2002 |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ring silver smycken vintage ädelmetall
-
4004 Karaff
med silvdermontering. Höjd: 26 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:38 -
3421 Klackring
18k guld. Vikt: 3,8g brutto. Längd: 2 cm, djup: 1,..//
Aktuellt bud: 1.300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:42 -
3227 Oljemålning
Luton, utfodring, duk på pannå, 1800-tal, 41x32 cm..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:03
-
3298 Ring
18k guld. Med smaragder och rubiner, Ringmått: 18,..//
Aktuellt bud: 1.500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:50